E-commerce to w wolnym tłumaczeniu elektroniczna gospodarka, która dotyczy wszelkiego rodzaju transakcji biznesowych, dokonywanych przy użyciu sieci teleinformatycznych. Najbardziej powszechną formą e-commerce są sklepy internetowe, jednak e-commerce to również takie formy biznesu jak internetowe aukcje, zakłady bukmacherskie, kantory wymiany walut, czy bankowość.
O ile w przypadku zakładów bukmacherskich, bankowości czy kantorów towar ma postać niematerialną, o tyle sklepy internetowe sprzedają fizyczne produkty. To ich magazynowanie i logistyka z tym związana jest jednym z największych problemów przedsiębiorców działających w branży e-commerce.
Z każdym rokiem rośnie liczba sklepów internetowych. Oprócz tych dużych, posiadających swoje zaplecze logistyczne, powstają również małe i średnie sklepy rodzinne. To właśnie dla nich kwestia magazynowania staje się poważnym wyzwaniem. Magazynowanie towaru w mieszkaniu sprawdza się bowiem do pewnego momentu. Im więcej zamówień oraz produktów na stanie sklepu, tym większe problemy stwarza uporządkowanie całego procesu logistycznego związanego z przygotowaniem zamówienia. W pewnym momencie mieszkanie zmienia się dosłownie w sklep wysyłkowy i traci swoją podstawową funkcję – mieszkalną.
Odpowiedzią na zapotrzebowanie na przestrzeń towarową jest Self Storage. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z sezonowością towarów, częstymi wyprzedażami, a co za tym idzie rotacją. Bardzo często w takich przypadkach potrzebne jest miejsce dla nowego towaru podczas, gdy stary jeszcze nie opuścił magazynu. Zaletą SELF STORAGE jest także możliwość najmu krótkoterminowego. Przedsiębiorca wiedząc, że w danych miesiącach będzie potrzebował zwiększenia powierzchni magazynowej, może wynająć boksy tylko na kilka miesięcy, a nie na cały rok i dostosować ich wielkość do aktualnych potrzeb. Rotację ułatwia także całodobowy dostęp. Dzięki temu firma może prowadzić zmianowość czasu pracy ponieważ każdy z pracowników będzie miał dostęp do magazynu o dowolnej porze. Znacząco wpływa to na realizację zamówień.
Część sklepów wykorzystuje SELF STORAGE do tzw. cross-dockingu, czyli składowania towaru jedynie na czas przeładunku. Oznacza to zebranie w jednym miejscu towarów z licznych punktów oraz od wielu dostawców. Drugą możliwością jest odebranie towarów z określonego miejsca, po to żeby móc dostarczyć je do jednego odbiorcy lub do kilku różnych miejsc. Głównym założeniem oraz największą zaletą cross-dockingu jest to, że towary nie są przechowywane w magazynach między fazami wyładunku i załadunku lub są tam składowane przez bardzo krótki czas. I właśnie na ten krótki czas wykorzystuje się magazyny samoobsługowe.
Zaletą cross-dockingu jest znacznie szybsze docieranie produktów do poszczególnych punktów w łańcuchu dostaw, co zmniejsza liczbę potencjalnych błędów i opóźnień, a także zmniejszenie ilości dużych magazynów, co z kolei pozwala na obniżenie kosztów najmu. Firma płaci tylko za taką przestrzeń, jaka jest jej niezbędna, nie ponosi więc kosztów utrzymywania nadmiaru powierzchni. W połączeniu z elastycznym czasem najmu, oznacza to, że sklep może w ciągu roku korzystać z różnych przechowalni o różnym metrażu w zależności np. od poziomu sprzedaży.
Zauważyć można także inny trend. Centra handlowe stawiają na łączenie sprzedaży internetowej z tradycyjnymi kanałami, ponieważ klienci często odwiedzają sklepy stacjonarne, aby obejrzeć i przymierzyć produkt, a następnie dokonują zakupu w internecie (showrooming). Z drugiej strony, sprzedawcy, przez spersonalizowaną obsługę klienta, starają się zachęcić go, aby po obejrzeniu produktu online dokonał zakupu w ich sklepie tradycyjnym (webrooming). Klienci oczekują, że otrzymają zamówienie ze sklepu internetowego tak szybko, jak to możliwe. Dlatego, jeśli czas ten wydłuża się, wolą skorzystać ze sklepu stacjonarnego. Rynek wymusza zatem na operatorach logistycznych wykorzystywanie metod, które w efektywny sposób pozwolą skrócić czas trwania dostawy, a jedną z nich jest wspomniany wcześniej cross-docking.
Polski rynek SELF STORAGE jest młody, ale rozwojowy i z dużym potencjałem. Magazyny powstają najczęściej na obrzeżach dużych miast i aglomeracji. Na razie dominują magazyny samoobsługowe w olbrzymich halach, mające najczęściej postać metalowych skrytek lub boxów. Dlatego HT-STORAGE wyszło naprzeciw klientom i ich oczekiwaniom, tworząc place z boxami o różnej wielkości. Nie są to hale, tylko wolnostojące boxy z całodobowym dostępem. Firma pracuje także nad dedykowanym programem do zarządzania tymi boxami, a pracownicy służą wsparciem zarówno w doborze powierzchni jak i właściwą organizacją przestrzeni.