W typowym magazynie SELF STORAGE klienci wynajmują komórki magazynowe na dowolny okres. Dostępne są umowy z krótkim terminem najmu już od 14 dni, choć w Polsce standardem jest jednomiesięczny okres. Elastyczna umowa nie jest ograniczeniem przy przechowywaniu rzeczy na czas remontu czy przeprowadzki. Klient sam decyduje o długości trwania umowy na dostęp do pomieszczeń do wynajęcia. Wynajmowana powierzchnia najczęściej służy do składowania przez osoby prywatne artykułów codziennego użytku, sprzętu sezonowego czy narzędzi.
Magazyny SELF STORAGE występują w dwóch formach: komórek do wynajęcia w większych obiektach magazynowych lub w formie kontenerów z bezpośrednim wejściem z zewnątrz. Np. Kontenery HT-BOX są zlokalizowane na zamkniętym terenie i są tańszym rozwiązaniem niż typowe komórki w magazynie wewnętrznym, przeznaczonym głównie do składowania przedmiotów niewymagających ogrzewania. Istotnym udogodnieniem w tej formie magazynowania jest możliwość podjazdu samochodu bezpośrednio pod drzwi kontenera.
Zdarza się, że schowki SELF STORAGE skrywają prawdziwe skarby: w kwietniu 2011r. zlicytowano na przykład magazyn, który zawierał… pierwszy komiks o Supermanie. Szczęśliwy nabywca odsprzedał go potem za ponad 2 miliony dolarów! Inna osoba kupiła za 100 dolarów skrytkę z pływającym autem Jamesa Bonda o wartości prawie miliona dolarów. Wystawiane na aukcje schowki zawierały także m.in. drogocenne kolekcje znaczków, historyczne fotografie, dzieła sztuki, a nawet pamiątki po różnych znanych osobistościach
Przedsiębiorstwa wykorzystują takie magazyny do składowania nadwyżek zapasów i archiwów. Komórki są zwykle zabezpieczone przez najemcę kłódką. Pracownicy magazynu nie mają dostępu do wnętrza komórki, poza sytuacjami zagrożenia bezpieczeństwa lub nieopłacania czynszu.